SPORTY

KULEČNÍK - POOLBILLIARD

O POOLBILLIARDU Pool nebo také poolbilliard je jedním ze tří základních kulečníkových neboli biliárových (z anglického billiard) sportů. Dalšími jsou karambol a snooker.


Pool se hraje na stole se šesti kapsami, o různých rozměrech, potaženém plátnem. Hraje se s bílou hrací koulí a 9-15 barevnými koulemi, záleží na disciplíně. Základní poolové disciplíny jsou "osmička" neboli 8-ball, kde principem hry je dostat všechny své barevné koule (půlené nebo celé) do kapes (děr) a zakončit vítěznou černou koulí. Dále je to velice oblíbená "devítka" neboli 9-ball, kde je principem hry zahrát barevné koule v pořadí od koule číslo 1 postupně do vítězné koule číslo 9. Novodobá populární disciplína "desítka" neboli 10-ball je podobná "devítce", ale vítěznou koulí je koule číslo 10. Na konec, dle mého mínění, je nejtěžší disciplína "nekonečná" neboli "čtrnáctka" neboli 14.1 nekonečná. Principem této disciplíny je dosáhnout ve hře předem určeného počtu bodů, kde za potopení jakékoliv koule je 1 bod.

Pool se hraje po celém světě v různých výkonnostních kategoriích. V České republice jsou soutěže organizovány Českomoravským billiardový svazem na celostátní (Mistrovství republiky, Česká poolová tour a liga týmů) a regionální úrovni (regionální ligy) v rámci soutěžních sezón probíhajících od ledna do prosince daného roku.


 

ŠIPKY - DARTS

O SOFTOVÝCH ŠIPKÁCH Šipky jsou zároveň sport, sportovní náčiní, ale i zábavná hra, při které se házejí šipky na terč. Šipky patří do kategorie přesnostních sportů (dále např. curling, lukostřelba, kulečník, pétanque).Základním rozdělením šipek na dvě disciplíny (nebo varianty) jsou hroty. Podle tvrdosti hrotu a druhu terče, na který se hází, se šipkový sport dělí na tzv. Softy a Steely. Ocelové (steelové) hroty se používají v klasické variantě šipek, při které se hází na sisalový terč.

Šipky se hrají házením šipek na terč. Každá ze tří šipek, které má hráč k dispozici, se skládá z hrotu, tělíčka, násadky a letky. Části šipky se do sebe zašroubovávají, letka se do násadky zasouvá. Částí šipky mohou také být gumové kroužky, zamezující rozšroubování, nebo pérka bránící vypadnutí letky.Plastové (softové) hroty se používají v elektronické (moderní) variantě. Šipky se hází na plastové části (segmenty s dírkami) terče, většinou vybaveného automatickým počítadlem, na které se dá nastavit druh hry, celkové skóre, počet hráčů atd. Tělíčka neboli kovové části, za které se šipky drží, na každé straně jsou dva závity pro hroty a násadky. Dle tvaru tělíčka je umístěno těžiště: barrel - těžiště je uprostřed, torpédo - těžiště je vepředu, straight - těžiště je rozloženo po celé délce. Tělíčka jsou nejčastěji vyráběna z mosazi, chromu nebo wolframu. Násadky kovové nebo plastové, na jedné straně závit, na druhé křížové rozříznutí pro letky. Letky mají různé tvary, vyrábějí se z lehkých plastových fólií, nylonu, polyesteru.V šipkách existuje více variant her, nejznámější a nejvíce hrané jsou 501 (301, 701 a další odvozené varianty), Cricket a High Score.

Stejně jako v některých jiných sportech (např. box, šachy) existuje i v šipkách více svazů na české i světové úrovni. V České republice jsou šipky organizování pod záštitou UŠO.